Mārketinga pamati: Trīs stratēģijas var būt par pamatu 101 mārketinga stratēģijai.

Vajadzīgas ir tikai trīs mārketinga stratēģijas komercdarbības attīstībai:
1.palielināt klientu skaitu, 
2.palielināt vidējo darījumu apjomu, 
3.palielināt atkārtota pirkuma biežumu.  
Ņemot vērā šos trīs faktorus būtu jāizvērtē katras mārketinga stratēģijas spēja tieši ietekmēt un uzlabot. Palielinot tikai vienu faktoru komercdarbība attīstīsies lineāri. Visu trīs faktoru palielināšana dos ģeometrisku tās attīstību.

Mārketinga stratēģija Nr.1. Klientu skaita palielināšana.
Lielākajai daļai uzņēmēju un menedžeru pirmajam solim, lai attīstītu savu komercdarbību, ir jābūt klientu skaita palielināšana. 
Zaudējumi var rasties tad, kad pieredzējušam tirdzniecības personālam ir uzticēts noformēt un īstenot mārketinga programmu, kas paredz ieguldīt korporatīvus resursus, lai atrastu vairāk klientu.Precīzi pielietotas mārketinga pamata stratēģijas efektīvi palīdz piesaistīt jaunus klientus, kas ir gatavi un spējīgi pirkt produktus vai pakalpojumus. Mārketinga stratēģiju galvenais mērķis ir dot tirdzniecības personālam perspektīvas, lai to konvertētu ienesīgos klientos. 

Vienkāršs veids, kā uzņēmumu īpašnieki var palielināt klientu skaitu, ir atlīdzināt esošos klientus par jaunu klientu piesaistīšanu.

Mārketinga stratēģija Nr.2. Darījumu vidējā apjoma palielināšana.
Īpašnieki un menedžeri lielāko tiesu sava laika pavada vadot savu uzņēmumu un meklējot jaunus klientus. Viņi bieži neievēro savus pastāvīgos klientus. Šie klienti tiek uzskatīti par pašsaprotamu lietu un bieži vien viņiem nemaz netiek piedāvāts iegādāties vairāk produktu vai pakalpojumu. 
Bezrūpīgi gaidot, ka klienti pirks noteiktu daudzumu preču vai pakalpojumu, nemaz nepiedāvājot tiem iegādāties vēl, var būt uzņēmējdarbības bojāeja.
Šāda attieksme beigu beigās var būt par iemeslu tam, ka klienti tērē mazāk naudas. Klienti, kam vienā laidā nepiedāvā neatvairāmus piedāvājumus, lai turpina pirkt vairāk tos pašus produktus vai pakalpojumus no viena uzņēmuma, meklēs piedāvājumus pie citiem. 
Sistemātiski jāpiedāvā klientiem vairāk labuma caur papildus produktiem vai pakalpojumiem pārdošanas brīdī. Šādā vienkāršā veidā uzņēmēji var palielināt darījumu apjomu.

Mārketinga stratēģija Nr.3. Atkārtota pirkuma biežuma palielināšana. 
Nobriedušā uzņēmējdarbībā vidējais klientu iepirkšanās modelis attīstās un (līdzīgi vidējam darījumu daudzumam) parasti tiek uzskatīts par pašsaprotamu un reti kad tiek uzlabots.
Atkārtoti piesaistīt klientus gūt papildus peļņu var tikai pastāvīgi apmierinot klientu vēlmes. Ja netiek paredzētas dažādas mārketinga stratēģijas klientu vēlmju pastāvīgai apmierināšanai, tad mazāk klientu izvēlas atgriezties.

Ik pa laikam bijušajiem un tagadējiem klientiem paziņojot par jaunumiem un piedāvājumiem pa telefonu vai e-pastu, visumā palielina viņu atkārtoto pirkumu biežumu. Šis ir vēl viens solis, kā īpašnieki var veicināt savu uzņēmējdarbību.

EFEKTĪVA INTERNETA MĀRKETINGA STRATĒĢIJA.

Mājas lapa un e-pasts palielina pārdošanas apjomus 
Tā kā arvien vairāk patērētāju izmanto meklēšanas programmas un apmeklē mājaslapas, uzņēmumu interneta mārketinga stratēģijas vairs nevar atļauties ignorēt šos patērētāju paradumus. Pircēju skaits, kas izmanto mājaslapas un meklēšanas programmas ar mērķi salīdzināt produktu cenas un iepirkties izdevīgāk, turpina pieaugt.

Daļa pircēju turpat internetā arī produktu nopērk, kamēr citi – ievāc informāciju pirms veikala apmeklēšanas vai pasūtījuma veikšanas. Uzņēmumi, kas vēlas izdzīvot, saprot, ka viņiem ir jārada sava uzņēmuma klātbūtne internetā. Interneta mārketinga izmantošana ir arī „zaļi domājoša” uzņēmuma stratēģija, jo internets ne tikai uzlabo efektivitāti, bet arī nepiesārņo vidi. 
Tomēr uzņēmumam ar mājaslapu vien nepietiek. Konkurence internetā sāk pieaugt. Gudri uzņēmēji jau ir sapratuši, ka internetā var tikt pielietoti arī tradicionālā mārketinga paņēmieni, tomēr tiem ir jābūt pielāgotiem interneta patērētāju vajadzībām.

Tiešais mārketings
Pamatā galvenais mārketinga un reklāmas mērķis ir palielināt patērētāju pievērsto uzmanību zīmolam. Turklāt laikrakstu un katalogu reklāmas efektivitāte samazinās, jo samazinās preses abonentu skaits, kā arī patērētāji restorānu, ārstu un mazumtirdzniecības veikalu meklējumos sāk izmantot internetu. Tā kā mājaslapas efektivitātes ziņā sāk pārspēt tradicionālās reklāmas formātus, tad arī uzņēmēji izvēlas interneta vidi.

Efektīvas mājaslapas
Pircēji internetā nāk un aiziet ar vienu peles klikšķi. Mājaslapas apmeklētāju plūsmas ātrums pieprasa uzmanību piesaistošus un noturošus mehānismus. Ja tirgotājs nesaprot konkrētā patērētāja vajadzības, uzņēmums ir zaudējis klientu un darījumu.

Tāpēc efektīvai mājaslapai ir jāiekļauj:Informācija priekšplānā  – Mājaslapas mērķim ir jābūt skaidram, uzreiz ieejot lapā. Tikai dažām kompānijām ir nepieciešama mājaslapa ar Flash ievadu. Flash tikai pazemina iespējamību, ka apmeklētājs atradīs meklējamo. Pārliecinies, ka mājaslapa atveras pievilcīgā veidā, kas ir saskaņā ar paša uzņēmuma darbību ārpus interneta. 

Vienkāršs lapas izkārtojums  – Vienkāršs un vienā stilā ieturēts lapas izkārtojums parāda, ka uzņēmums ciena savu patērētāju. Tas norāda, ka uzņēmējs saprot, ka arī patērētāja laiks ir vērtīgs.

Virsraksti  – Tiem ir jābūt jaukiem vai asprātīgiem. Ko īsti uzņēmums piedāvā? Pasaki to uzreiz, piemēram: „Dziļurbumu veikšana 24 - 7: Pakalpojums ir pieejams tajā pašā dienā.” Virsrakstiem ir jāatspoguļo atbilde uz mērķauditorijas vajadzībām. Virsrakstiem nav jāatspoguļo uzņēmēja iepriekšējo pieredzi vai personību. Virsraksts ir domāts patērētājam.

Kontaktinformācija –  Tieši tā parasti ir galvenā informācija, ko patērētājs meklē internetā. Novieto kontaktinformāciju lapas pašā augšā vai citā viegli atrodamā vietā. 

BUJ –  Patērētāji visbiežāk meklē kaut ko ļoti specifisku, piemēram, vafeļu pannu vai 250 tekstilizstrādājumu numura gaiši zilu lielizmēra palagu komplektu. Iedomājies sevi patērētāja vietā, kas nav redzējis un aptaustījis produktu, un atbildi uz viņa galvenajiem desmit jautājumiem. Tie ir biežāk uzdotie jautājumi. Atbildēm ir jābūt īsām, balstītām uz faktiem un par tēmu.

Patērētāju datu iegūšanas rīki – Izveido anketu vai jautājumu rīku, kas mājaslapas apmeklētājam pajautā e-pasta adresi, bet dari to viltīgi. Draudzīgākais veids, kā iegūt patērētāja e-pasta adresi, ir piedāvājot kaut ko, piemēram, kādu kuponu vai pētījumu par jaunumiem nozarē bez maksas. 

Piedāvājums –
 Vienmēr izsaki piedāvājumu. Piedāvā interneta ziņu izdevumu vai izdevīgu pirkumu, piemēram, pērc vienu, otru, izmantojot kuponu, dabū par puscenu.  Piedāvā ko tādu, kas pieprasa patērētāja atbildi.  

Aicini uz rīcību –  Vissvarīgākie vārdi mājaslapā ir „klikšķini šeit”. Uz peles ir „sagatavots” patērētāja pirksts, neatstāj viņa vēlmi klikšķināt bez ievērības.

Veiksmes formula
Efektīva mājaslapa sasniedz savu mērķi, iegūst informāciju par patērētāju, lai var tikt sagatavots piedāvājums - visam ir jānotiek tik ātri kā svilpienam. Pievilcīga mājaslapa var būt jauka, sevišķi, ja prece ir domāta patērētājam ar ienākumu līmeni virs vidējā, tomēr vēl daudz, daudz svarīgāka ir vienkāršība un efektivitāte. Patērētāji izmanto internetu, jo viņi sagaida, ka tas būs ātrs. Viņi cer ietaupīt naudu un laiku. Neliec patērētājiem Tevi pamest.  

Visbeidzot…  
Nekrīti izmisumā, ja sākumā mājaslapas apmeklētāju skaits ir zems. Meklēšanas programmām paiet kāds laiciņš pirms tās atrod mājaslapu. Tomēr mājaslapu īpašniekiem vajadzētu būt proaktīviem un lapas popularizēšanai izmantot arī citas iespējas: tradicionālo mediju reklāmu, reģistrēt mājaslapu meklēšanas programmās, reklamēties, maksājot par klikšķi, apmainoties ar tiešsaišu izvietošanu ar kādu citu mājaslapu u.c.

Kādas aktīvo pārdevēju kļūdas var kaitēt jūsu biznesam?

Ikviens, kurš nodarbojas ar uzņēmējdarbību, apzinās, ka peļņa rodas, ja tiek pārdota radītā prece vai pakalpojums. Jautājums ir par to, kādu pārdošanas taktiku izvēlamies. Mazāk piepūles un uztraukumu, protams, rada sevis reklamēšana un gaidīšana, kad klienti atnāks, tomēr bieži prece vai pakalpojums ir specifiski nevis pirmās nepieciešamības un ir vērts savus klientus uzrunāt pašiem.

Aktīvā pārdošana ir ļoti personīga komunikācija un tajā, attiecīgi, iespējams daudz komunikācijas kļūdu, kas, ja tiek rupji pieļautas, tiešā un netiešā veidā var kaitēt jūsu pašu uzņēmuma izaugsmei.

Ar aktīvo pārdošanu un klientu uzrunāšanu nodarbojas arī Efumo Relations, kurš kopīgi, pārdošanas speciālistu vārdā, vēlētos apzināt viedokli par to, kādas ir pašas nepiedodamākās pārdevēju kļūdas.

Bieži no klientiem dzirdēts, ka zemāk uzskaitītie ir vieni no galvenajiem iemesliem intereses zudumam sarunā ar pārdevēju:

  • Neizzina manas vēlmes un intereses
  • Sola to, ko ir skaidrs, nevar izpildīt
  • Nerespektē manu laiku, runā par ilgu
  • Uzspiež savu viedokli
  • Runā daudz, bet skaidrs nekas nav
  • Nespēj pienācīgi atbildēt uz maniem jautājumiem
  • Izturas pret mani ar cieņu, bet ignorē manus pārējos darbiniekus

Vai skan dzirdēti? Ja arī jūs esat saskārušies ar līdzīgām situācijām un vēl citām – lūgums komentāros padalīties ar savu pieredzi!

Mēs vēlamies kopīgi novērtēt pārdošanas speciālistu darba kvalitāti Latvijā, mācīties no tās un dalīties kopējās zināšanās ar jums, lasītāji!

Pastāsti par mums!
Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .